Okolica

MIEJSCA

Lipusz – kaszubska wieś gminna w woj. pomorskim. Oddalona od głównej drogi z rzeką Wdą przepływającą przez jej środek. We wsi znajdują się restauracje, Biedronka, małe sklepy otwarte również w niedzielę, apteka, fryzjer, poczta, bankomat, przychodnia lekarska. Otoczona lasami, polami, łąkami idealnymi na piesze i rowerowe wycieczki. Bardzo kuszący i tym samym popularny szlak rowerowy z Lipusza do Wdzydz Kiszewskich z licznymi atrakcjami i przystankami z tablicami edukacyjno – informacyjnymi oraz wiatami.
Kąpielisko strzeżone nad jeziorem Skrzynki Duże. Pomosty, morski piasek, żagle, boisko do siatkówki plażowej, strefa do kąpieli dla dzieci. Bardzo urokliwe miejsce w odległości ok. 1200m od Bazy Lipusz. Możliwość zaparkowania samochodu niedaleko kąpieliska.
5

ATRAKCJE

Plac zabaw i park z siłownią zewnętrzną znajduje się ok 70 m od Bazy Lipusz. Miejsce do zabaw jest ocienione koronami drzew i przyjazne do zabaw w upalne dni.
XIX wieczny młyn wodny nad rzeką Wdą. Od 2022 roku wznowił pracę i zaopatruje wieś w energię. Wnętrze odrestaurowane i dostępne dla zwiedzających chcących poznać proces produkcji mąki.
Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego znajduje się w dawnym kościele ewangielickim z 1865 roku. W celu zobaczenia ponad 300 przedmiotów głównie użytkowych, które zniknęły już z wiejskich zagród trzeba zadzwonić do przewodnika i kustosza muzeum pod nr. 58 687 45 77 lub 58 687 45 81.

POBLISKI KOŚCIÓŁ

Kościół pw Świętego Michała Archanioła wybudowany w latach 1866-1867 zastępując poprzedni drewniany, który spłonął 1860 roku.

14 km do Kościerzyny
63 km do Gdańska

GALERIA

Baza Lipusz – Okolica

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!