Q&A
Pływanie kajakiem wydaje się nieskomplikowaną czynnością. Rzeczywiście tak jest jeżeli mamy do czynienia z pływaniem po jeziorze. Rzeką rządzą trochę inne prawa. Nurt rzeki z jednej strony nie wymaga tak intensywnego wiosłowania jak na jeziorze, ale też spycha na manowce. Jeżeli nigdy wcześniej nie płyneliśmy kajakiem po rzece, to najłatwiej jest płynąć trochę szybciej niż rzeka, a sterowanie kajakiem będzie prostsze. Spływ rozpoczyna się w Bazie Lipusz gdzie rzeka płynie łagodnie i można się trochę wprawić. Później gdy nurt przyspiesza ważne by poczuć kajak, wiosłować spokojnie i rytmicznie, nie starać się go kontrolować za bardzo. Nie ma się co martwić na zapas, w końcu każdy na początku markuje od brzegu do brzegu, albo parkuje w zaroślach.
Warto zabrać ze sobą:
- obuwie, które można zamoczyć – może zdarzyć się sytuacja, że trzeba będzie wyjść z kajaka do wody, a dno rzeki nie jest ani komfortowe ani bezpieczne dla stóp
- ręcznik kąpielowy
- napoje i jedzenie – woda jest konieczna, prowiant dla osób, które nie chcą skorzystać ze sklepów ani barów na trasie spływu
- nakrycie głowy
- ciepłą bluza
- staramy się nie zabierać niczego w szklanych opakowaniach
Kajaki są dostosowane do amatorskiej aktywności i są jedną z bezpieczniejszych form rekreacji wodnej, ale nie można jej lekceważyć. Należy wyraźnie podkreślić, że zawsze trzeba zachować ostrożność i zachowywać się zgodnie z ogólnymi zasadami. Nie można stawać, wychylać się, siadać na kajaku. Konieczne jest założenie kapoka.
Przed spływem dokładnie omówimy trasę i punkty orientacyjne. Dostaniesz mapkę z trasą w razie potrzeby. Cały czas będzie możliwość kontaktu telefonicznego.